Papildu informācija datu kopas dokumentēšanai
Ieteicams pievienot arī dokumentāciju, kas sniedz papildu informāciju par datu struktūru, iegūšanas procesu un analīzi. Tas palīdz orientēties pētījuma datos.
Ar datu kopām saistīto dokumentāciju var iedalīt trīs grupās:
-
Datu strukturēšana un skaidrojums: palīdz saprast datu kopas uzbūvi, mainīgo nozīmi un klasifikācijas principus. Piemēri: ReadMe datnes, datu vārdnīcas, kodu grāmatas, klasifikācijas shēmas
-
Datu iegūšanas dokumentācija: sniedz informāciju par datu vākšanas procesu, izmantotajiem rīkiem un metodēm. Piemēri: paraugi, veidlapas, aptauju anketas, protokoli, laboratorijas piezīmes vai žurnāli, metodoloģijas apraksti
-
Datu analīze un rezultātu interpretēšana: nodrošina ieskatu datu apstrādē un sasaista datus ar pētījuma rezultātiem. Piemēri: analīzes sintakses vai skripti, algoritmi, koda komentāri, saites uz pārskatiem un publikācijām (vēlams ar DOI)
Dažkārt metadati un dokumentācija tiek lietoti savstarpēji aizstājami. Plašākā skatījumā arī dokumentāciju mēdz saukt par metadatiem, tomēr jāatceras, ka dokumentācija ir vairāk cilvēklasāma, ne mašīnlasāma (automatizēti nolasāma).
Metadatu īsā forma ļauj interesentiem ātri iepazīties ar datiem un pieņemt lēmumu, vai informācija atbilst meklētajam un vai nepieciešams pievērst uzmanību iespējām piekļūt pilnai datu kopai.
Savukārt papildu dokumentācija, piemēram, kodu grāmatas vai aptauju anketas, pētniekam ļauj saprast datu būtību un to, vai datu kopu iespējams izmantot citam pētījumam.